Mityczne „śpiewanie przeponą” co to właściwie jest?
Bardzo często osoba, która przychodzi do mnie na pierwsze zajęcia używa tego sformułowania bądź też mówi, że nie umie oddychać podczas śpiewania.
„Śpiewanie z przepony” jest terminem potocznym i nie definiującym dokładnie nic konkretnie.
Kontrola przepony podczas śpiewania czy też kontrola oddechu to bardzo skomplikowany, holistyczny proces który jest gwarantem czystego śpiewania i wolności wokalnej. Bardzo często mówimy, że ktoś „śpiewa z przepony” kiedy mamy wrażenie, że jego głos jest swobodny, pełny i bez zacisków. Kiedy czujemy, że wokalista się męczy często upraszczamy, że „śpiewa z gardła, a nie z przepony”.
Dzięki indywidualnym lekcjom śpiewu i nauce śpiewu wykonując indywidualnie dobrane dla nas ćwiczenia wokalne wypracowujemy lepszą technikę wokalną. Nabywamy większej kontroli nad oddechem, domykaniem strun głosowych, podparciem dźwięku oraz poruszaniem się pomiędzy dolnym i górnym rejestrem (tworzymy tzw. mix czyli pomost między rejestrem piersiowym a głowowym), mamy lepszą dykcję i kontrolę nad samogłoskami.
To wszystko może nam dać wrażenie, że „śpiewamy z przepony”, bo nie mamy barier i problemu w swobodnym wydobywaniu dźwięków.
Także termin „śpiewanie z przepony” to stwierdzenie raczej emocjonalne niż profesjonalne i bardzo uproszczone.