Każdy z nas jest posiadaczem wyjątkowego instrumentu muzycznego jakim jest głos. Każdy głos jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Pewne cechy naszego głosu z natury są naszymi mocnymi stronami, a inne są problemem. U pewnych osób od razu da się zauważyć predyspozycje do śpiewania, ładnie i czysto śpiewają, a u innych prawidłowa praca głosu jest wynikiem kilku lat pracy pod czujnym okiem trenera wokalnego.
Na początku trudno powiedzieć jaki masz głos
To pytanie często słyszę na indywidualnych zajęciach śpiewu dla dorosłych w moim Muza Studio w Warszawie. Głos mówiony – ton, barwa emisji głosu podczas mówienia może nam pozwolić przewidzieć jaki będziesz mieć typ głosu jeśli już nabędziesz podstawy techniki wokalnej. W głosie przy mówieniu można usłyszeć czy głos ma ciemną czy jasną barwę, natomiast jeśli struny nie domykają się prawidłowo, a skala na początku drogi wokalnej jest niewielka to nie można jednoznacznie określić. Klienci raczej z reguły określają swój głos jako „niski” (baryton, alt, mezzosopran) prawdopodobnie w wyniku tego, że nie umieją się z natury dostać w wyższe rejestry, a tak naprawdę po odpowiednim przeszkoleniu mogą okazać się to głosy tenorowe u mężczyzn czy soprany u kobiet.
Szukaj swojej barwy i skali
Typ głosu w muzyce popularnej nie ma takiego znaczenia, liczą się emocje, osobowość i muzykalność. Każdy głos jest wyjątkowy i podczas swojej pracy z głosem powinieneś poznać swoje mocne i słabe strony, wypracować swoje niepowtarzalne brzmienie. Twój głos wraz z odpowiednia aranżacją muzyczną będzie stanowił unikatową wartość. Częstym problem artystów jest niestety zbyt duże porównywanie się z idolami, za którymi stoi duża produkcja, pieniądze i na koniec powstaje wyidealizowany produkt w postaci piosenki. Dlatego bardzo ważna jest świadomość, że szlifujemy swoje rzemiosło dla siebie.