Czy po trzydziestce możesz się nauczyć dobrze śpiewać mimo braku widocznego talentu? Tak, oczywiście. Obecnie coraz więcej dorosłych ludzi uczęszcza na indywidualne zajęcia śpiewu i z powodzeniem rozwija swój słuch muzyczny oraz skalę głosu. Różne techniki wokalne, szkoły śpiewu w Warszawie oferują kursy dopasowane do indywidualnych potrzeb aspirujących wokalistów.
Mutacja u chłopców
Może pamiętasz swój głos z czasów dziecięcych, kiedy trafianie w wysokie dźwięki nie było takie trudne? Zapewne w okresie nastoletnim pomiędzy 11 a 14 rokiem życia Twój głos zmienił się i wyraźnie zacząłeś mówić nisko. Może jesteś jednym z tych, których głos pozostał naturalnie wysoki. Jeśli nie, to zasiliłeś liczne grono niskich głosów męskich tj. basów i barytonów. W wieku nastoletnim wraz z rozwojem sylwetki, powiększeniem się krtani, strun głosowym, mowa znacznie się obniża i tak naprawdę kształtuje się zupełnie inny głos nad którym trzeba zapanować. Mutacja nie omija też dziewczynek i jest bardziej dokuczliwa dla tych, których głos będzie niższy czyli mezzosopranowy lub altowy. Nauka śpiewania w tym okresie może być trudniejsza, ponieważ ciało znacznie rośnie. Więcej o rodzajach głosów ludzkich – przeczytaj tutaj.
Rodzaje głosów męskich
Najczęściej rozróżniamy trzy typu głosów męskich:
Najniższy głos męski – BAS – głos jak Barry White, Leonard Cohen
Średni głos męski – BARYTON – głos jak Frank Sinatra, Michael Bubble
Wysoki głos męski – TENOR – głos jak Sam Smith, Freddie Mercury
Ci szczęściarze, którzy zostaną tenorami najmniej odczują zmianę głosu. Ich technika śpiewania, będzie wymagała pracy, ale szybciej opanują modny repertuar na wysokie głosy. Posiadacze niższych głosów męskich jak – bas i baryton to osoby, które nierzadko potrzebują więcej czasu i pracy, aby rozwinąć słuch, ponieważ część dźwięków zostaje u nich jakby wymazana z pamięci mięśniowej. Ich nauka śpiewania, aby brzmieć dobrze w wyższych partiach głosu będzie trwała dłużej i będzie trudniejsza.
Starszy to bardziej zajęty
Wytrenowanie głosu niskiego tak, aby dobrze brzmiał w wysokich tonach nie jest procesem oczywistym. Gwarancją sukcesu jest odpowiednia metoda, skuteczny trener wokalny, nauczyciel śpiewu oraz praca własna w domu. Oczywiście dla większości osób śpiewanie to hobby – większość z Was chce dobrze wypaść na karaoke lub nie zdzierać głosu na próbie swojego zespołu. W takim przypadku praca nad powiększeniem skali, poprawieniem techniki wokalnej jest aktywnością na którą trzeba zorganizować czas i to jest właściwie największe wyzwanie dla osób dorosłych chcących rozpocząć indywidualną naukę śpiewu.
Starszy to bardziej skupiony
To co daje przewagę osobom dorosłym w nauce to fakt, że są bardziej skupione i łatwiejsze w komunikacji. Rozwój głosu, nauka oddychania, rozszerzanie skali głosu, dykcji, poczucia rytmu, ogólnej muzykalności wymaga skupienia i poczucia własnego instrumentu, który dzieciom nie przychodzi tak łatwo (nie wspominając okresu mutacji, kiedy głos chłopięcy jest bardzo kapryśny).
Zwyczajowo pracuje z mężczyznami od 17 roku życia, ale jest to mały procent moich klientów, większość to jednak osoby ok. 30 roku życia. Tak, więc z mojego punktu widzenia każda osoba dorosła niezależnie od wieku jest w stanie wypracować swój wymarzony głos i skończone 30 lat to idealny wiek, aby zapisać się na swoją pierwszą lekcję śpiewu.